Profilaktyka

profilaktyka_img Kluczem do zapewnienia sobie jasnego i zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Nawet u osób dorosłych mogą powstać ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, które mogą być przyczyną poważnych problemów. 

ABC codziennej higieny jamy ustnej

1.W jaki sposób szczotkować zęby?

Ważne jest by podejść do tego metodycznie np.: szczotkować zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od prawej górnej ćwiartki, pamiętając o tym, że zęby mają 5 (zęby boczne) lub 4 (zęby przednie) powierzchnie.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod szczotkowania jest metoda ruchów okrężnych wg. Fonesa. Przy otwartych ustach ustawia się szczoteczkę pod kątem 90o do powierzchni bocznych zębów i wykonuje się drobne ruchy okrężne. Te same ruchy wykonujemy czyszcząc powierzchnie językowe. Na koniec czyścimy powierzchnie żujące.
Inną metodą godną polecenia jest metoda ruchów obrotowych zwana również metodą roll. Włosie szczotki ustawiamy pod kątem 45o do powierzchni bocznych i dziąsła. Następnie wykonujemy ruchy wymiatające obracając szczoteczkę w szczęce ku dołowi, w żuchwie ku górze.
Dla dorosłych, skutecznym sposobem oczyszczenia zębów i dającym najlepsze wyniki, jest połączenie dwóch metod opisanych powyżej.
Warto wspomnieć także o metodzie Bassa polecaną zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zaletą jej jest nie tylko usuwanie płytki z powierzchni zębów, lecz także ze szczeliny dziąsłowej. Miękką szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45o do długiej osi zęba w kierunku jego szyjki i wykonujemy drobne ruchy drgające oczyszczając w ten sposób szczelinę dziąsłową.

Są to podstawowe wiadomości dotyczące szczotkowania zębów i niezbędne minimum higieny jamy ustnej. Bardziej zaawansowane zabiegi dotyczą oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i wymagają dodatkowych środków typu: nici dentystyczne, wykałaczki, specjalne szczoteczki, czy też zastosowanie pomocniczych środków chemicznych i medycznych, odpowiednich past i płukanek.

2. Ile razy dziennie szczotkować?

Niezbędne minimum to szczotkowanie 2 razy dziennie – rano i wieczorem po ostatnim posiłku.

3. Jaką szczoteczką?

Szczoteczka powinna mieć następujące cechy:
– Krótką główkę (część pracującą ok.2,5~ 3cm)
– Włosie z włókna syntetycznego z zaokrąglonymi końcami.

Prawidłowo używana szczoteczka zużywa się po około 2- 3 miesiącach.
Niedopuszczalne jest używanie zniszczonej szczoteczki, która ma włosie ułożone nie równolegle do siebie (rozkładające się na boki).
Po użyciu szczoteczkę należy dokładnie wypłukać i postawić w kubku włosiem do góry, do wyschnięcia.
Godne polecenia są również szczoteczki elektryczne. Ułatwiają dokładne oczyszczanie wszystkich powierzchni, są łatwe w użyciu, atrakcyjne szczególnie dla dzieci, niezastąpione u osób z zaburzeniami ruchowymi kończyn górnych.

4. Jaką twardość szczoteczki wybrać?

Najlepsza jest średnio twarda, lub ewentualnie miękka dla osób z chorobami przyzębia. Twarde szczotki nie są polecane.

5. Ile powinno trwać jednorazowo szczotkowanie?

Szczotkowanie przy użyciu pasty powinno trwać ok. 3 minut.